Krehká krása sakúr rozkvitla nielen v uliciach miest a parkoch, ale aj na desiatkach fotografií od autorov z celého Slovenska. Slávnostné vyhlásenie výsledkov celoslovenskej fotosúťaže „Sakury na Slovensku“ sa uskutočnilo v sobotu 28. júna 2025 v centre Bratislavy počas obľúbeného podujatia Japonský deň, ktoré sa konalo na Hviezdoslavovom námestí.
Japonský deň – oslava kultúry, estetiky a prírody
Podujatie prinieslo návštevníkom bohatý program: ukážky tradičných japonských bojových umení, čajový obrad, koncert japonskej piesne, divadelné vystúpenia aj ukážky bonsajov a tvorenia ikebany. Vo farebnej mozaike aktivít mala svoje miesto aj fotografia – a to v podobe vyhodnotenia súťaže, ktorej témou bola symbolika a krása sakúr na Slovensku.
Slávnostné odovzdávanie cien víťazom prebehlo priamo na hlavnom pódiu o 16:45, kde sa stretli predstavitelia diplomatického zboru, kultúrnych inštitúcií a fotografickej komunity.
Ceny víťazom odovzdávali:
- Jeho excelencia Yasuhiro Kawakami, veľvyslanec Japonska v Slovenskej republike
- Vladimír Grežo, predseda predstavenstva Bratislavského kultúrneho hubu
- Rudolf Baranovič, predseda Klubu dobrej fotografie a organizátor súťaže
- Ing. Marek Néma, generálny riaditeľ vydavateľstva IKAR
- Pavol Demeš, diplomat, aktivista a bývalý minister medzinárodných vzťahov SR
Porota a hodnotenie
Odborná porota pracovala v tomto zložení:
- Rudolf Baranovič, predseda poroty
- Marián Valovič, fotograf a galerista
- Martin Driensky, fotograf a pedagóg
Porota vyberala z fotografií 51 autorov a hodnotila technickú kvalitu, kompozičnú vyspelosť, výtvarný prístup a originalitu spracovania témy sakúr v slovenskom kontexte.
Výherné fotografie:
🥇 1. miesto – Ivan Valko
Za majstrovské stvárnenie krehkosti a pominuteľnosti – autor zachytil kvety sakury v jemnom svetle zapadajúceho slnka. Precízne využil kontrast pozadia, svetla a tieňa, čím vznikol výnimočne poetický a zároveň fotograficky vyspelý obraz.

🥈 2. miesto – Miroslava Streďanská
Porotu zaujala netradičným prístupom pripomínajúcim štýl Pep Ventosa – opakovaná expozícia a vrstvenie stromov v obraze vytvorilo dojem vízie, pamäťového obrazu alebo snového vnemu. Výsledkom je umelecký pohľad na sakuru, ktorý presahuje dokumentárne hranice.

🥉 3. miesto – Gabriela Cedulová
Za originálne prepojenie kultúr – fotografia predstavuje Slovenku stvárnenú ako postavu z anime sveta Hayaa Miyazakiho, konkrétne ako Sofia, obklopenú rozkvitnutými sakurami. Porotu oslovila výtvarná čistota, kostýmová práca a japonský nádych v spracovaní portrétu.

Špeciálne ocenenia Bratislavského kultúrneho hubu
🎖 Richard Kolárik
Jemný, portrétne ladený záber, ktorý poeticky zachytáva vzťah medzi človekom a prírodou. Autorov pohľad a postoj odkazuje na chvíle zastavenia a obdivu.

🎖 Lujza Pojezdálová
Dokonalé zvládnutie mestskej fotografie, kde je každý prvok – lístie, autá, perspektíva – podriadený jedinej téme: kráse kvitnúcich sakúr v urbánnom priestore.

Obaja autori boli ocenení za svoj výnimočný vizuálny prístup, cit pre kompozíciu a schopnosť sprostredkovať náladu jari cez objektív.
(S malým oneskorením pri vyhlasovaní výsledkov ďakujeme všetkým za trpezlivosť a pochopenie.)
Poďakovania
Úprimne ďakujeme jeho excelencii Yasuhirovi Kawakamimu za záštitu a osobnú účasť, Bratislavskému kultúrnemu hubu a jeho predsedovi Vladimírovi Grežovi za možnosť byť súčasťou tohto jedinečného dňa.
Za ceny do súťaže ďakujeme partnerom:
- IKAR – za knižné publikácie o Japonsku
- Canon Slovensko – za špičkovú fototlačiareň
- Mini-Max – za výber fotografických doplnkov
- Klub dobrej fotografie – za autorské fotoknihy pre víťazov
Najväčšie poďakovanie však patrí všetkým autorom – za ich cit, tvorivosť a ochotu podeliť sa o svoj pohľad. Sakury sa vďaka vám stali skutočným symbolom spojenia japonskej estetiky a slovenskej duše.
👉 Fotografie ocenených diel aj atmosféru z Japonského dňa si budete môcť čoskoro pozrieť nižšie.











































